Her şeyden önce kendimi tanıtmak isterim. İsmim Veyn Mey ve ScamSurvivors adlı sitenin kuruculuğunu yapıyorum. İnternet üzerinden dolandırıcılar ya da hackerler tarafından dolandırılan ve bundan dolayı kendini kötü,dolandırılmış,kandırılmış hisseden insanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verip onlara yardım ediyoruz. 9 senedir evlendirme şirketlerinde çalışıp uzmanlaşarak,bu tarz dolandırıcıları gözler önüne seriyorum.

WayneBu tarz dolandırıcıların en fazla bulunduğu alan Ukrayna menşeli internet üzerindeki tanışma siteleridir. Bu tarz sitelerde iyi düşüncelerle,gerçekten gönül eşini arayan insanlara rastlamak mümkün fakat aynı şekilde bu tarz dürüst insanlar kısa yoldan para kazanmak isteyen dolandırıcıların da elinde düşebilirler. Tanışma sitelerinde çok farklı dolandırıcı tiplerine rastlamak mümkün ama ben size burada sadece Ukrayna tarafındakileri anlatacağım.

İlk dolandırıcı tipi olan çevirmenlerdir. Ukrayna’daki,Rusya’daki dolandırıcılar aynı metotları kullanıyorlar fakat dolandırma işlemi çok daha farklı şekillerde gerçekleşiyor. Örnek vermem gerekirse : Makro yardımı ile kişinin kişisel bilgilerini de mesaja ekleyip içeriğini değiştirerek, gelen herhangi bir elektronik postaya otomatik olarak program kullanarak cevap verebilirler. Daha çok ”The Bat” adında popüleritesi olan program kullanıyorlar. Dolandırıcılar Ukrayna’da ki, Rusya’da ki güzel kızların fotoğraflarını alıp kirli oyunlarında kullanıyorlar ; tercihen sosyal ağlardan çalınan fotoğraflar ilk hedefleri. Ukraynalı dolandırıcılar ise daha çok çalınmış model fotoğraflarını kullanıyorlar. Daha sonrasında ise dolandırıcı şahıs plana göre hareket etmeye devam eder.

Kendi elektronik postalarında ingilizce konuşmasını bilmediklerini ve bundan dolayı çevirmene yardım etmesi için başvurduklarını söylüyorlar. Daha sonra yazışma sırasında çevirmen için daha fazla paralarının kalmadığını ve bu hizmetin sürdürülürlüğü için sizden para yatırmanızı istiyorlar. Tabi ki de ilk başta size değer verdiklerini,sizi sevdiklerini dile getiriyorlar fakat çevirmen için para yatırmaları gerekiyor. Aslına bakarsanız çevirmen falan yok! Hepsi bir uydurmaca. Sizin yolladığınız para ise dolandırıcılar tarafından gasp edildi ve siz hala elektronik postalaşma yolu ile yazışmalara devam ediyor olacaksınız. Kesinlikle para yollamayın! ”Çevirmen” size kızın çok üzgün olduğunu, ofiste nasıl ağladığını ve en önemlisi sizin çeviri işlemleri için para yatırmanız gerektiğini söyleyecek. O kızla hiçbir zaman görüşmeyeceksiniz ! Çünkü bahsi geçen kız aslında internet üzerinden çalınan fotoğraflardan başka bir şey değil.

Eğer internet üzerinden biri ile tanışma niyetindeyseniz er ya da geç dolandırıcı bir çevirmen ile karşılaşacaksınız. Aynı zamanda farklı bir dolandırıcı tipi olan gerçek hayatta karşımıza çıkan türler de var. Onlarla bizzat yüz yüze içtenlikten uzak bir platformda görüşebilirsiniz.Onlar sadece sizin cebinizdeki paranın azlığı çokluğu ile ilgilidirler. Yoldan geldiğinizde sizden hediye beklentisi içerisine girerler, güzel restoranlar, ve tabi ki bunların hepsini sizin ödemenizi beklerler. Sizi getirip götüren taksici bile aslında onlarla birlikte çalışan yardımcı yatakçıdır ve her bir yere gidip geldiğinizde olması gerekenden çok daha fazla bir ücret sizden talep ederler. Örneğin buluşmaya gelen kız kendini güvende hissetme adı altında yanında küçük erkek kardeşini de getirebilir. Sizinde bu durumda küçük tatlı erkek kardeşin o masada ki masraflarını çekmeniz gerekebilir. Her bir restorana gidişinizde olması gerekenden çok daha fazla sizden hesap alabilirler ki flört aşamasında olduğunuz eş adayınız o restoranda yiyip içtiklerinizden kendine restoran sahibiyle anlaştığı kadar belirli bir yüzde alabilsin. Bu tarz dolandırıcıların gözünde siz sadece dolarsınız. Bazı dolandırıcılar ise seks aşamasına kadar size eşlik edebilirler ama çoğu ise tatlı erkek kardeşinin dikkatli bakışları önünde yanağına sadece bir öpücük kondurur. Sonuç olarak malum kadın sizinle güzelce bir vakit geçirip daha sonrasında size hava alanında el sallayıp sizi uğurladıktan sonra bir başka kişiyi hava alanında beklemeye koyulacaktır.

Kendinizi tanışma sitelerinden koruyabileceğiniz bu bilgiler ışığında aydınlanmış ve donanmış birini scamsurvivors.com sitesinde bulabilirsiniz. Aynı zamanda diğer bir alternatif olarak profesyonel çöpçatanlık firmasına başvurabilirsiniz.Örneğin diolli.com ‘a. Tabi ki de herkesin maddi durumu buna imkan vermiyor olabilir. Çünkü profesyonel çöpçatanlık firmaları genelde tanışma sitelerinden biraz daha pahalıdır. Profesyonel bir çöpçatanlık firmasına başvurarak alacağınız ayrıcalık tamamen vereceğinizi para ile doğru orantılıdır. Tanışma siteleri maksimum kullanıcı sayısını arttırmak prensibi ile çalışır.Bu yüzden de ellerinden geldiği kadar bu kullanıcı sayısını devasa boyutlara taşırlar. Tabi ki de dolandırıcılar için bu tarz tanışma sitelerine sızıp kullanıcıları dolandırmak pek de zor olmasa gerek.

Profesyonel çöpçatan firması kişiyi sistemine girmeden önce özenle seçme,kontrol etmesiyle; müşterilerin daha iyi,kaliteli,güvenli hizmet alması adına daha çok butik bir çalışma prensibi içerisindedir. Bir çok iyi niyetli adayın arasından özenle seçilerek,sadece istenmeyen tanışmalardan ve buluşmalardan kendinizi korumakla kalmayıp aynı zamanda sizin kadar değerli ve hayatta sizin hedefleriniz gibi hedefleri olan biri ile tanışma şansını ilk seferde arttırmış oluyorsunuz. Tanışma siteleri daha çok Rus ruletini hatırlatıyor insana. Aynı bu oyunda olduğu gibi kontol sizde olmadığı gibi olacakları şansa bırakmış oluyorsunuz. Profesyonel çöpçatan firmasına başvurarak sadece güvenliğinizi garanti altına almakla kalmayıp durumunuz üzerinde profesyonel bir kontrol de sağlamış olursunuz. Ruh eşinizi bulma hususu gibi önemli bir konuda her şeyi riske atmaya,hayatiniz ile adeta rus ruleti oynamaya değer mi değmez mi; ilk önce bu sorunun cevabini düşünmelisiniz.